Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Skip Navigation LinksChief Instructor


Chief Instructor
Training Institute Royal Brunei Armed Forces



Lieutenant Colonel Rudie Asmawi bin Haji Abidin, PJK, psc (J) was born on 28th May 1978. He enlisted Royal Brunei Armed Forces on 30th August 1998 and graduated as a Commissioned Officer from Officer Cadet School, Singapore on 12th April 2001.

Throughout his career, Lieutenant Colonel Rudie Asmawi bin Haji Abidin has held numerous key appointments from Rifle Company Platoon Commander (2001-2003) in 2Bn RBLF, Troop Leader (2003-2006) and Training Officer (2006-2009) in Sp Bn RBLF, Rifle Commander 2IC (2009-2011) and as Officer Commanding (2011-2012) in 1Bn RBLF. In 2012, he was appointed as Ops/Training Officer in 2Bn RBLF and assumed the appointment as Officer Commanding (2012-2016). In 2016-2017, he was appointed as S02 Inspectorate, RBLF Headquarters. until his previous appointment as 2IC 1Bn RBLF (2017-2018).

Lieutenant Colonel Rudie Asmawi bin Haji Abidin later took the appointment as Chief Instructor of Training Institute Royal Brunei Armed Forces on 11th November 2018. Prior to his appointment he was the 2IC of 1Bn RBLF (2017-2018).

On 30th August 2000, Lieutenant Colonel Rudie Asmawi bin Haji Abidin was awarded with Pingat Laila Tugas and Pingat Jasa Kebaktian on 22nd February 2017. 

Lieutenant Colonel Rudie Asmawi bin Haji Abidin is married to Norlelawati binti Abdul Wahab, blessed with three children.